Πανελλήνιος Διαγωνισμός Πληροφορικής 2013-2014

Διεξήχθη το Σάββατο 22 Μαρτίου 2014 η Γ' (τελική) φάση του 26ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Πληροφορικής στην Πολυτεχνειούπολη του Ζωγράφου. Στο κτίριο Ηλ.Μηχ. και Μηχ.Η/Υ της Πολυτεχνειούπολης συγκεντρώθηκαν αρκετοί "μικροί γκουρού" των υπολογιστών να διαγωνιστούν στην υλοποίηση αλγορίθμων με ιδιαίτερα αυξημένο επίπεδο δυσκολίας, για τη σύνθεση των εθνικών ομάδων πληροφορικής που θα μας εκπροσωπήσουν στη Βαλκανιάδα Νέων στο Βελιγράδι, στην Ολυμπιάδα στην Ταιπέι της Ταιβάν και στη Βαλκανιάδα στην Άγκυρα.

Στην τελική φάση είχαμε την πολύ μεγάλη τιμή και χαρά να συμμετέχει για πρώτη φορά φέτος από το σχολείο μας ο μαθητής της Β' τάξης Παπαδάκης Ιωάννης του Εμμ. από το Βενεράτο, ο οποίος μας εκπροσώπησε επάξια παρότι ουσιαστικά αυτοδίδακτος (με μικρή σε χρόνο προετοιμασία του από τον καθηγητή Πληροφορικής κ. Βασίλη Κοντογιάννη).  Ο Γιάννης μας, προκρίθηκε στις 2 πρώτες διαδικτυακές φάσεις του διαγωνισμού με σειρά κατάταξης 3 και 5 αντίστοιχα (!) και πάλεψε πολύ καλά 2 από τα 3 θέματα της τελικής Φάσης. Μπράβο Γιάννη, και εις ανώτερα και καλά αποτελέσματα!